Bygget av Tyresös nya simhall har startat
I fredags (3/9) var det äntligen dags att sätta spaden i jorden och starta det av många Tyresöbor
efterlängtade bygget av en ny fin simhall som ersättning för den gamla simhallen som funnits
sedan slutet av 70-talet. Den nya simhallen ligger bredvid den gamla invid Tyresövägen och nära Tyresö Centrum. Nya simhallen kommer bland annat att ha äventyrsbad, gym, café och simbassänger.
Byggstarten firades med en trumpetfanfar och ett gemensamt spadtag där kommunstyrelsens ordförande Fredrik Saweståhl (M) tryckte spaden i jorden tillsammans med representanter för NCC, Medley, Tagehus och Anjobygg som alla är involverade i projektet. Nya simhallen är en så kallad OPS-lösning (offentlig-privat samverkan). Det betyder att det inte är Tyresö Kommun som bygger eller driver hallen utan att det mesta sköts av privata företag. Tyresö Kommun har tecknat ett avtal med nya simhallen för att säkerställa tillgång till hallen för kommunens alla skolor, handikappföreningar och simklubben. Det är företagen som bygger och driver hallen som står för resten.
- Nya simhallen är efterlängtad och kommer att bli ett lyft för hela Tyresö. Våra skolor och föreningar får en fin miljö att träna och tävla i och alla Tyresöbor får en snygg och attraktiv fritidsanläggning utan att skattebetalarna tar stora risker. Det här är en framtidslösning, sa kommunstyrelsens ordförande Fredrik Saweståhl (M) i sitt korta anförande inför spadtaget.
2010-09-05 11:01 av Fredrik Saweståhl
Senast uppdaterad: 2012-01-16
