Glada moderater på val kick-off
Lördag 14 augusti var en minst stor kick-off dag inför valet för oss Moderater. Lokalt samlades vi för att sparka igång den egna valrörelsen och lite senare höll statsminister Fredrik Reinfeldt sitt sommartal som markerade starten för den nationella valrörelsen. Nu kommer tusentals moderata kandidater och företrädare att jobba mer eller mindre dygnet runt till den 19 september för att ge Alliansen fyra nya år lokalt, regionalt och nationellt. Sverige ska fortsätta framåt.
För att få en bra start på den lokala valrörelsen samlades alltså idag ett drygt 30-tal moderata kandidater och företrädare i vår lokal på Vintervägen för att gå igenom den utmaning som ligger framför oss. Inbjuden gäst var en av landets roligaste riksdagsledamöter Göran Pettersson från Lohärad utanför Norrtälje som på ett personligt och inspirerande sätt peppade oss inför valrörelsen. Det blev en del glada skratt.
Den lokala valplanen och upplägget för vår egen valrörelse gicks också igenom. Vi har ett minst sagt fullspäckat schema med valstuga i Trollbäcken, löpande kampanjer i Tyresö Centrum, på Krusboda Torg och andra plaster i kommunen liksom fortsatt satsning på dörrknackning. Motivationen är dock hög så det ska bli bra.
2010-08-14 20:51 av Fredrik Saweståhl
Senast uppdaterad: 2012-04-23