Kalender

Currently there are no events.
Startsida > Visa nyhet

Lösning kring bygglov i Östra Tyresö på väg

Tyresö kommun har i samråd med Länsstyrelsen tagit fram ett förslag som innebär att bygglov över 50 + 30 kvm åter ska kunna beviljas. Kraven på tillgång till vatten av bra kvalitet samt slutna system för avlopp kommer dock att bli tuffa.


Kommun har tidigare meddelat att inga bygglov utöver 50 + 30 kvadratmeter beviljas i Östra Tyresö i väntan på en hållbar lösning för vatten och avlopp. Tillsammans med Länsstyrelsen har kommunen nu beslutat att göra en utredning av vatten- och avloppssituationen i hela Brevik, Raksta, Solberga och Bergholm. Det är viktigt att få en överblick kring grundvatten av drickskvalitet och förutsättningarna för att installera slutna avloppssystem. Kalvfjärden och Erstaviken får inte belastas av avlopp från fastigheter.


När utredningen är klar kan kommunen ta fram nya planbestämmelser för inre Brevik (etapp 11-22) och yttre Brevik. I område 9-10 pågår redan detaljplanearbete, där 160 kvm hus och kommunalt VA ingår, varför de nya planbestämmelserna inte kommer att gälla där.


– Vår målsättning är att vi med de nya planbestämmelserna ska kunna höja bruttoarean på bostadshus till runt 100 kvadratmeter, säger Fredrik Saweståhl (M), kommunstyrelsens ordförande, och poängterar att bygglov endast kan beviljas för fastigheter som har tillräckligt tillgång till dricksvatten och där tomten är sådan att ett slutet system kan installeras.


– Vi kommer att arbeta i ett högt tempo. Ambitionen är att VA-utredningen ska bli klar under våren så att vi kan ge planuppdraget innan sommaren. Då kan fullmäktige fastslå planbestämmelserna sent i höst, säger Fredrik Saweståhl.


När förslaget är klart ska kommunstyrelsens Miljö- och samhällsbyggnadsutskott besluta om samråd som följs av en utställning. Efter utställningen antas planen i kommunfullmäktige. Om ingen överklagar beslutet inom tre veckor träder planen i laga kraft och nya bygglov kan beviljas mot slutet av 2011. Om beslutet överklagas försenas dock ärendet i minst 1,5 år.


2011-04-19 11:34 av Fredrik Saweståhl




‹‹ tillbaka


Senast uppdaterad: 2012-04-23