Kalender

2010-09-01, Tid:
Först dagen att rösta
Plats: Förtidsröstningen startar 1/9 - rösta redan idag

2010-09-03, Tid: 16:00 - 18:00
Debatt mellan Tyresös alla sju partier
Plats: Scenen, Tyresö Centrum

2010-09-14, Tid: 17:30 - 18:00
Valduell (M)-(S)
Plats: Valduell mellan Moderaterna och Socialdemokraterna på scenen i Tyresö Centrum.

2010-09-19, Tid:
Valdag - Rösta på (M)
Plats: Valdag - gå och rösta i din vallokal


Startsida > Visa nyhet

Tyresö väljer väg för bättre skolmåltider

Snart bättre skolmat i Tyresös skolor

Alliansen i Tyresö har nu valt väg för bättre skolmåltider i de kommunala grundskolorna och gymnasiet. Valet har stått mellan att fortsätta med centralköket som leverantör till de kommunala skolornas mottagningskök eller att avveckla centralköket och övergå till tillagningskök på alla kommunala skolor, och det är det senare alternativet som beslutades i kommunstyrelsen 2/2.


Nuläge

Tyresö kommun har ett centralkök som producerar kyld mat till 15 mottagningskök som får skollunchens huvudkomponent från centralköket. Huvudkomponenten tas emot och värms i skolornas mottagningskök. Mottagningsköken beställer övriga varor från grossist och tillreder själva alla tillbehörsprodukter till lunch. Mottagningsköken sköter även alla inköp av livsmedel till frukost och mellanmål för fritidsbarnen. Totalt erbjuds skollunch varje skoldag i Tyresö kommun till knappt 7000 lunchgäster.

Tyresö centralkök har en fastställd terminsmatsedel och erbjuder två alternativa rätter till lunch. Centralköket tillagar även huvudkomponenten till alla diet- och specialkoster till samtliga mottagningskök. Dessa måltider uppgår till ca 10 % av antalet luncher.

Framtid
Beslutet i kommunstyrelsen innebär att samtliga kök i skolorna skall kompletteras eller byggas om så att de blir fullgoda tillagningskök, med de krav som ställs på dessa. Beslutet är ett inriktningsbeslut, takten på genomförandet bestäms av investeringsprogrammet som kommunfullmäktige fastställer två gånger per år. För 2010 innebär det att de mottagningskök som nyligen har renoverats eller byggts om kan förändras till tillagningskök genom upprustning och kompletteringar så att de kan stå klara inför skolstarten höstterminen 2010. Skolorna som då står rustade är Bergfoten, Krusboda, Njupkärr, Stimmet, Kumla och Tyresö. Därefter står Fornudden på tur så att tillagningsköket står klart till eller under vårterminen 2011. Inom ett år kan därmed ca 3000 elever få sin mat tillagad i skolan.  De resterande grundskolorna och gymnasiet kommer därefter att byggas om under 2011 och 2012 så att alla 7000 eleverna får möjlighet att äta mat som lagats lokalt på skolan.

Genomförande
Ett genomförande av tillagningskök i samtliga skolor innebär ökade krav på kompetens hos personalen på varje skola. Inte minst ställer den stora mängden måltider med diet- och specialkost krav på att så många fler kan laga dessa måltider. Genom nyrekryteringar och en satsning på personalutbildning så kommer en ny organisation att successivt ta över matlagningen i samtliga kommunala skolor.

-    Jag är glad att vi inom alliansen har kommit fram till detta mycket positiva beslut för Tyresöskolornas alla elever, säger Barn- och Utbildningsnämndens ordförande Hans Lindberg (M). Att barnen får goda och välkomponerade måltider som de äter upp är en förutsättning för bra skolresultat och en bra start i livet. Med den lokalt lagade maten ökar möjligheten att uppnå detta, avslutar Hans Lindberg.


2010-02-16 21:58 by Fredrik Saweståhl


Dela med dig på Facebook

‹‹ tillbaka


Senast uppdaterad: 2010-09-08